gerb1


КОНТАКТИ

вул. Генерала Чупринки, 134,
м. Львів, 79057

Тел./факс: +38(032) 238-81-94
e-mail: ecology(a)nltu.edu.ua

http://ecology.nltu.edu.ua

Наукові читання присвячені А. Шептицькому відвідали спеціалісти 5-го курсу

1 жовтня 2015 року в конференц-залі Національно лісотехнічного університету України відбулися наукові читання, присвячені 150-річчю від дня народження митрополита Української Греко-Католицької Церкви Андрея Шептицького.

На заході були присутні студенти, аспіранти, докторанти, науково-педагогічні та наукові працівники Національного лісотехнічного університету України. Гостями наукового читання стали мер міста Львова - Андрій Садовий та головний лісничий Львівського обласного управління лісового і мисливського господарства Ярослав Целень.

IMG 6320

Наукові читання розпочалися зі спільної молитви та благословення студентського капелана отця Богдана Кулика,настоятеля студентського храму Св. Володимира НЛТУ України.

IMG 6290

IMG 6296

Імпрезу вела
Любов Богданівна Шептицька
Отець Богдан Кулик
благословив наукове читання

Наукову доповідь "Екологічне подвижництво митрополита Андрея Шептицького у справі захисту та збереження лісів" виголосив професор Горошко Мирон Петрович. Він наголосив, що Митрополит Андрей у своїй діяльності як пастиря, так і громадянина приділив велику увагу екологічним проблемам, зокрема, охороні та збереженні лісів, організації науково-дослідницької роботи, створенні природо-заповідного фонду в різних регіонах України (тези доповіді додаються).

IMG 6318   IMG 6305
Професор Горошко Мирон Петрович виголошує наукову доповідь "Екологічне подвижництво митрополита Андрея Шептицького у справі захисту та збереження лісів"

Юрій Туниця, ректор університету , академік НАН України, у своєму виступі дав сучасне тлумачення поняття «Екологія». Він зазначив, що термін «екологія» вперше увів Ернст Геккель у 1866 р. «Екологія» (від лат. οἶκος — житло і λόγος — вчення, наука) - це наука про взаємозв'язок будь-якого живого організму із середовищем, яке його оточує. Тому завданням людства є навчитися жити в гармонії з природою. 

IMG 6332  IMG 6334 
 Юрій Туниця, ректор Національного лісотехнічного університету України, академік НАН України

Ректор згадав також і відомих філософів: «Піфагор, Спіноза і Сковорода у своїх вченнях говорили про єдність людини і природи. І це ілюзія, що людина позбавлена залежності від природи. Ми мусимо навчитися жити в гармонії з природою. Це є гаслом нашого університету, яке написане на фасаді адміністративного корпусу: «Ad naturam vivere discimus», що в перекладі з латинської мови означає «Вчимося жити у гармонії з природою». До речі, адміністративний корпус прийшов нам у спадок від Андрея Шептицького. Він викупив це приміщення для Руського педагогічного товариства, де навчались і жили діти-сиріти. Про залежність людини і природи, необхідність жити з природними і Божими законами говорив Гегель і Бекон; про біосферу і ноосферу говорив наш відомий український вчений Володимир Вернадський; Сергій Подолинський згадував про біоенергію».

Академік НАН України зупинився на гострих екологічних проблемах України, зокрема на проблемі заповнення токсичними відходами шахт Донбасу, проблемі Чорнобильської АЕС. «Треба мати залізний купол над екологічно вразливими об'єктами. Ми повинні захистити наше спільне європейське довкілля!», - наголосив Юрій Туниця.

«У зв'язку з величезною напругою, яка має місце у суспільстві, ми повинні втілювати ідеї Екологічної Конституції Землі. Політичні партії, які прийдуть до влади, повинні включати екологічний імператив, як необхідну складову своєї діяльності. Екологічні проблеми є внутрішніми хворобами економіки, які не можна вирішувати поза екологічною системою», - зазначив Юрій Юрійович .

У своєму виступі  мер Львова Андрій Садовий, згадав один цікавий випадок з його життя, коли його запросив до розмови Блаженніший Любомир Гузар. Він запропонував йому очолити виконавчу дирекцію Фундації Митрополита Андрея Шептицького, так званий культурно-мистецький фонд. Працюючи у Фундації, Андрій Іванович мав можливість більше пізнати велич Митрополита Андрея Шептицького.

IMG 6337 IMG 6349
Мер міста Львова Андрій Садовий

«Насправді, ми занадто малі, щоб розуміти велич цього титана. Ми багато говоримо про нього як про Митрополита, як про духовного лідера, але, насправді, він був величним у всіх своїх діяннях. Він був політиком і депутатом, меценатом і великим громадським діячем. Будучи на престолі в часи лихоліть, під різними окупантами (австрійцями, росіянами, поляками, німцями), він думав про Україну. Я не знаю, чи була би такою потужною визвольна боротьба, якщо б не Митрополит Андрей Шептицький, який надихав молодих людей. Я взагалі ставлю запитання: «А чи була би Україна незалежною державою, якщо би Митрополит Андрей Шептицький по всьому світу не скеровував священиків Української Греко-Католицької Церкви, які тримали український дух в часи радянської окупації тут. І коли Україна отримала незалежність, багато тих отців приїхало в Україну і скріпило нашу незалежність, тому що корабель нашої держави у 90-ті роки був досить кволим. Але власне Церква і діяльність Митрополита Андрея ще в минулому столітті уможливили, що наша держава відбулася» - наголосив Андрій Садовий.

IMG 6342 IMG 6287

Роздумуючи над життям і діяльністю Андрея Шептицького, мер зупинився на історії української держави: «Інше питання – якою є наша держава, і чому вона є такою, якою є. Ті, хто старші і пам’ятають 90-ті роки, можуть порівняти, наприклад, Україну і Польщу. Поляки тоді жили набагато бідніше, ніж ми. Вони приїжджали до Львова, купляли нашу продукцію в магазинах, там, у себе, її перепродували і на цьому заробляли непогані гроші. Ми на них дивилися згори. Але поляки мали мудрість, і до влади прийшла партія «Солідарність». Професор Бальцерович дуже активно впроваджував децентралізацію – віддати владу людям. Польща крок за кроком отримала успіх і сьогодні є дуже потужною європейською державою. Сьогодні, якщо ми порівняємо Україну і Польщу, воно буде не на нашу користь.  Тому що українська влада в 90-х роках почала з іншої тактики – ми почали займатися в державі приватизацією, і усі великі потужні підприємства, які були власністю українського народу, у швидкому часі перетворилися у власність олігархів, які взяли державний контроль над економікою в нашій державі і, відповідно, над медіа, та політикою. І це триває, на превеликий жаль, до сьогоднішнього дня».

«Я маю велику честь працювати міським головою Львова. Я народився у Львові та дякую громаді за те, що маю таку велику довіру. Я пригадую, коли почав працювати у 2006 році, було багато скептиків та проблем, але усе це відійшло в минуле. Ми хочемо, щоб було краще завтра! Для мене це дуже важливо, тому що я не бачу успіху для нашого міста без поєднання людини, природи та економіки. Це має бути все єдиним цілим»,— розповів п. Андрій.

На завершення виступу мер міста, Львова Андрій Садовий, вручив ректору університету Юрію Туниці – пам’ятну монету «Андрей Шептицький», яку випустив Національний Банк України до 150-річчя з дня народження Великого Митрополита.

IMG 6351  IMG 6359 
Андрій Садовий вручиє ректору Національного лісотехнічного університету України Юрію Туниці пам’ятну монету «Андрей Шептицький»

З особливою цікавістю учасники семінару слухали студентку 3-го курсу Навчально-наукового інституту деревооброблювальних технологій і дизайну, голову студентського спільноти «Життя» Тетяну Стойко (тези виступу додаються) та студента 5-го курсу Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства Матвія Ценюха (тези виступу додаються). Вони у своїх доповідях розкрили питання впливу Митрополита Андрея на еколого-патріотичне виховання молоді та розвиток туристичної діяльності.

IMG 6364 IMG 6368
Тетяну Стойко, студентку 3-го курсу ННІ ДТД,
голова студентського спільноти «Життя»
Матвій Ценюх, студент 5-го курсу ННІ ЛСПГ 

Доцент кафедри соціології та культурології Світлана Шлемкевич навела надзвичайно цікаві факти із життя та діяльності Митрополита у сфері охорони природи.

IMG 6371 IMG 6322
GREEN Blue Orange BACK TO TOP